Bir Dövmeyi Değerlendirmek

Dövme Sanatının zanaattan öte bir yerleştirme meselesi olduğunu ilk keşfettiğimde kendimi bir terzi gibi hissetmiştim.

Kalın bir bileğin ince, çelimsiz bir kolun kaslı gösterilebileceğini anlamıştım. Doğru yerleştirilmiş bir dövmenin, bulunduğu yere ait ve göze sanki hep oradaymış gibi göründüğünü fark etmiştim.

Emre Cebeci 2013

Sonra da kendimce şöyle bir teori geliştirdim:

Görme algımız, gördüğü bir dövmeyi, üç sıralı bir aşama ile değerlendiriyor.

1- DESENİN “LEKESELLİĞİ” VE ONUN BULUNDUĞU BÖLGE İLE OLAN İLİŞKİSİ:

Bazı dövmeler vardır, ilk gördüğümüz anda aklımıza kazınır. Daha içeriğinin ne olduğunu anlayamadan hoşumuza giderler. Bir kadının boynundaki köprücük kemiğinin altında, o kemiğe paralel ve akış içerisinde giden kibar desenler, ya da bir erkek bacağının kalf kasının üzerinde, o kasın ovalliğinde, hatta aşağıya doğru da uzanıyorsa, incelerek devam eden (çünkü bacak da ayak bileğine doğru incelir) desenler, sırtın üst ve orta kısmında yer alan simetrik desenler…

Emre Cebeci 2014 / Tasarım: Hattat Ali Hüsrevoğlu’na aittir.

Yani özetle, yapıldığı kişinin anatomisine uyumlu göndermeler içerisindeki desenler, (daha içeriğinin ne olduğunu anlamaksızın) “direkt” dikkatimizi çekiyor. Çünkü yapıldıkları yere ait görünüyorlar.

Emre Cebeci 2016 / Bölgesel Uyumluluk
  • 2 – KONUNUN/ İÇERİĞİN/ SİMGENİN NE OLDUĞU:

Güzel yerleştirilmiş bir dövme, gözümüzü yakaladı ve merakımızı uyandırdı. Peki, acaba o neymiş? Bir kuş? Bir uçak? Hayır, hayır o Süperman!

Şahsi fikrim: Hayatınız boyunca, vücudunuzda taşımaya değer gördüğünüz bir konunuz olmalı. Konunuz sadece sizi ilgilendirir. Sahibine gerçekten çok anlamlı gelen bir dövme, başkasına saçma gelebilir. Bu çok normal.

Emre Cebeci 2014 / “PİÇ”
  • 3 – ZANAAT:

Yerleşim güzel, konu da eh!.. Peki işçilik? Valla gözün gördüğü birdir ve mesele de işten anlamak değildir. Titrek, dalgalı veya küçücük işlerdeki o kapkalın çizgiler, sıra sıra dizili formlar arasındaki ritim bozuklukları, boyalı alan içerisindeki boşluklar…

Kötü işçiliklerin neden en çok basit çizimli dövmelerde göründüğünü hiç düşünmüş müydünüz? Çünkü hatalar basitliğin içerisinde saklanamaz. Basit zordur ve ustalık gerektirir.  

Emre Cebeci 2016 / “Siktiret”

  Sonuç itibariyle bazı dövmeleri, işçilikleri vasat da olsa veya konusu bize hitap etmese de, sırf yerleşimlerinin doğruluğu yüzünden beğenebiliriz. Şu cümleyi çok duyarım: “Ben ki hiç dövme sevmem ama bu çok hoş olmuş!”

Her vücudun proporsiyonu farklıdır. Kimi dar, kimi geniş omuzludur. Kimi kalın, kimi ince bileklidir.

Bedenin form olarak dilinden anlamaktır bir dövmeciyi dövme sanatçısı yapan.

İlk başta anlamlandıramadığınız bir dövmenin hikâyesini öğrenmeniz, kültürünüzün gelişmesine katkı sağlar ve ufkunuzu genişletir.

Bakmaya doyamadığımız dövmeler ise, zanaatın ve ustalığın hünerleriyle yapılmış işlerdir.

Emre Cebeci 2012 / Lekesellik, konu ve işçilik

                

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir