Yüz Derece

2004 senesinde grubumuz “Yüz Derece” olarak albüm hazırlığı içerisindeydik. Yüz Derece’nin ilk yıllarında grubun basçısı olan Barış, şimdi grubun hem gitaristi hem de vokalistiydi. Ben de artık bir gitarist değil, bir basçıydım. Yüz Derece’nin basçısı. Tarzımızı da punk & roll olarak tanımlıyorduk.Emre Cebeci 2003 / Yüz Derece’nin albüm kapak tasarımı. Kağıt üzerine fırça ile guaş boya 33X23cm.

Hepimiz sahne tozu yutmuş, çalmayı sahnede öğrenmiş ve grup deneyimi sağlam olan müzisyenlerdik. Her birimizin yıllar içerisinde bu yolda geliştirdiği çevre sayesinde sesimizi ve adımızı profesyonel bir biçimde yayıyorduk. Festivaller, yurtiçi ve yerel konserler… Bol bol sahne alıyorduk. Sahnede olmayı severdik. Sahnede olmak demek, müzisyenliği görselleştirmek demektir. Bir grubun müziği kadar görünüşünün de önemli olduğu ortak görüşümüzdü. Konserlerimizde seyircimizle beraber eğlenebilen bir ekiptik.


100 DERECE
Soldan sağa: Barış Çakır, Uluç Taşocak, Emre Cebeci, Birkan Aras, Mert Fehmi Alatan

Çekirdek kadro üç kişi (Barış, Uluç ve ben) olmakla birlikte yan enstrümanlar olan trompet ve saksafonla toplamda beş kişiydik. Hepimiz Yüz Derece olarak iyi bir yerlere gelmek istiyorduk. Bu yüzden imkânlarımızı seferber edip yaptığımız anlaşmalarla ilk albümün kayıtlarına girdik.

“Kahpe Felek” 2004 senesinde Ada Müzik etiketiyle piyasaya çıktı.

YÜZ DERECE Tv8 Hatırası
Soldan Sağa: Emre Cebeci, Barış Ertürk, Uluç Taşocak, Barış Çakır, Mert Fehmi Alatan

Albümün kapak tasarımındaki tüm çizimleri ve kaligrafileri ben yaptım. Ayrıca yerel konser afişleri, el ilanı ve çıkartma tasarımları da benim işimdi. Bunlarla uğraşmaktan ilk grubum olan “Dimensions”dan bu yana büyük keyif alıyordum. Ne de olsa bireysel görünüş kadar ambalaj da önemliydi.

Emre Cebeci 2004 / Kağıt üzerine polychoromos
Emre Cebeci 2003 / Kağıt üzerine polycromos
Bir Hakkı Bulut klasiği olan İkimiz bir fidanın güller açan dalıyız parçasını telifini alamadığımızdan albümümüze koyamamıştık. Ama o dönem Dream TV’de yayınlanan Yüxexes programında da canlı canlı çalmıştık.
Emre Cebeci 2013 / Dijital art
YÜZ DERECE AİLESİ 2004 / Kahpe Felek Video Klip Hatırası

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir