Sanatı Anlamak

Üniversitede kendi bölümümün ve Fındıklı binasındaki diğer bölümlerin öğrencileriyle, aynı binanın oditoryumunda ortak edebiyat dersimiz vardı. Edebiyat öğretmenimiz de biraz antika bir tipti. Görünüşü bir sanatçıdan çok yazıhanede çalışan bir memura benziyordu. Sürekli aynı takım elbiseyle dolaşır ve kafasının tepesindeki açıklığı yanlardan uzattığı saçlarla kapatırdı.

Konuşurken “yapacaksın-edeceksin” gibi kelimelerin “–çaksın”, “-ceksin”lerini kendine has bir şiveyle telaffuz ederdi. Kendisi derste divan edebiyatı ve aruz veznini anlattığı sırada ya lise yıllarını hatırlayıp uykumuz gelirdi ya da “-caksın” ve “–çeksin” dedikçe gülmekten karnımıza ağrılar girerdi…

Yalnız bu adam bir gün laf etti ki, neden bilmem ama bana çok tesir etti. Konu “sanatçılık” kavramı üzerineydi. Kendi branşı olan edebiyat dünyasından bahsediyordu ve “Öyle şair olmakk!..” diye bir giriş yaptıktan sonra; “…Elinde bir şişe şarap, mehtabın çıkmasını bekleyerek olmaz. Şiir yazmak bir bilimdir ve bilgi gerektirir. Öyle kafanıza estiği gibi yazamazsınız.” dedi ve ekledi: “Tıpkı diğer sanat dallarında da olduğu gibi”.

Sınıfta homurdanmalar ve gülüşmeler oldu. Bense şaşırmıştım. Çünkü daha önce hiç böyle düşünmemiştim. Sanatçı deyince benim de aklıma ilk olarak kural tanımaz, ele avuca sığmaz bir karakter geliyordu. Hemen orada bir aydınlanma yaşadım. Hakikaten sanatın da bir dili ve kuralları vardı ki zaten bunu öğrenmek için buradaydık.

Zevkler ve renkler aslında gayet de tartışılabilir konulardı.

Alaylı bir sanatçı olmanın verdiği o özgüven o gün bu tokatla kendine geldi.

Bu farkındalıktan sonra sanat dünyasındaki “kahraman sanatçı” modelimde de büyük değişiklikler oldu. Sanat yapmak için harcadıkları mesainin daha fazlasını sanatçı gibi görünmeye harcayan kişilerden rahatsızlık duymaya başladım. Ürettikleri işlerin zayıflıklarını kişisel gösterişle doldurmaya çalışanların gayretleri bana komik gelmeye başladı.

Hele günümüzde sosyal medyanın bu duruma denk örnekleri o kadar çok ki… İyi ki Salvador Dali günümüzde yaşamamış diyorum.

Takipçi sayımı artırmak için nasıl bir çılgınlık daha yapsam acaba?
Robert Crump

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir