1998 Yazı

O yaz günlerim Mystic Body Arts’da dövme yapıp sosyalleşerek geçiyordu. Kerem Özyeğen Mor ve Ötesi’ne transfer olmuştu. Ben de Dimensions zamanlarında rakip (hatta düşman) grubumuz Monkeys Popcorn’un gitaristi Barış Çakır’la buzlarımı eritmiştim.

10 sene evveline dayanan mevzu o kadar saçmaydı ki… Onların vokalisti olan kız ile bir yakınlaşmam olmuştu. Meğerse davulcumuz da ona yanıkmış. Dedikodulara göre bu durum o grup tarafından bizim grup içerisine nifak tohumları ekmek için yapılmış bir komploydu. Kavgalar, dövüşler oldu. Haybeye yıllarca küs kaldık.

Olaylı bir konserin afişi.
İki grubun fanları arasında çıkan kavgayı ayırmak için küçücük mekanda bayıltıcı sprey sıkmayı akıl edip hepimizi bayıltan arkadaşa selamım olsun.

Barış’ın şimdi “Yüz Derece” adında bir grubu vardı ve grup içerisinde bir kırılma yaşanıyordu. Kırılma yaşandıktan sonra güçlerimizi birleştirerek Yüz Derece’yi baştan yarattık.

Bir yandan dövme yapımına dair teknik bilgimi geliştiriyordum. Yekta ve P.J’den gerek teknik gerek kültürel gerek de müşteri ilişkileri bakımından bir sürü şey öğrendim. Mesela bir dövme makinesini söküp takıp akordunu yapmak ve iğne hazırlamak…

Dövme makinesi denilen cihazın mekanik bileşenleri, birkaç işlemden sonra maruz kaldıkları yoğun titreşim yüzünden gevşeyerek makinenin çalışmasını olumsuz yönde etkiler. O zaman makinenin akordu bozulmuş demektir. Ayrıca iğnenin gidiş geliş mesafesi ve deriye vurma gücü de akort edilerek değiştirilebilir hususlardır. Çizgi çizecek makinayla boyama veya gölgeleme yapılacak makinaların akortları farklıdır.

Bir fırçanın kılları, bir çıt çıtlı bir kurşun kalemin ucu ne ise iğneler de bir dövme makinasının o’sudur. Battığında yuvarlak bir leke oluşturan iğneler de vardır, bir yağlıboya fırçasının bıraktığı izlere benzeyen lekeler oluşturan iğneler de… Harici olarak makinaya takılan bir iğne aslında bir adet değil, birkaç iğnenin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir iğne grubudur. En az 3 iğne olmak üzere 35 iğneye kadar yolu vardır.

İşin okkalı tarafı, 2000’li yıllara değin bu iğneler söz konusu yapılacak işe göre, biz dövmeciler tarafından hazırlanmaktaydı. İğneleri birbirlerine lehimleyerek yukarıda bahsettiğim gruplar haline getirirdik. Ayrıca düzgün iğne kaynatmak (biz böyle deriz) hüner ve çok ince zanaat gerektirir.

Siz sormadan söyleyeyim: İğneleri hazırlandıktan sonra hastane tipi makinelerimizle steril eder ve steril bir şekilde paketlerdik.

Neyse ki 2000’li yıllarla beraber hazır iğnelere geçtik de bütün bu işkencelerden kurtulduk.

Yalnız geçenlerde Instagram’da takip ettiğim A.B.D’li bir dövmeci sırf matrak olsun diye 100’lü iğne kaynatmış, o iğneyle de kendine ve arkadaşlarına komik komik dövmeler yapmış. Manyak!..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir