Jah Rastafari

1995’de artık bir dövmeci olmuştum ve özgüvenim de çok yükselmişti. Ama gönül yoluyla girdiğim bu yolda dövmeciliği öğrenmek dışında bir beklentim olmadığından doğru dürüst para kazanamıyordum. Henüz lise mezunuydum ve daha bir üniversiteye girmemiştim. Durum böyle olunca Tattoojitsu’dan ayrıldım.

1996-1997 yılları arasında Beyoğlu’nda farklı restoran ve barlarda garson olarak çalıştım. Bir yandan da bir sanat okuluna girebilmek için kursa gidiyordum. Beyoğlu’ndaki bir vejetaryen lokantası olan Zencefil’de çalıştığım dönem tam karşımızdaki mekan olan Pia Sarı Kahve’de çalışan elemanın upuzun dreadlock saçlarına hasta olurdum.

Dreadlock, bir çok kişinin “rasta” diye yanlış adlandırdığı, Jamaika’daki Rastafarian dinine mensup olan rasta’lara ait saç modelinin doğru adıdır. Henüz bugünkü gibi her kuaförde yapılmaya çalışılan bir şey olmadığı gibi o zamanlarda toplasan, bir elin parmaklarını geçecek adette kişide bile yoktu. Kafaya takmıştım. Saçlarımı dreadlock yapacaktım. Tabii ne internet ne de başka bir kaynak. Bilgi alabileceğim hiçbir yer yok. Pia’daki eleman da ser veriyor sır vermiyor.

Sağdan soldan damla damla birleştirdiğim bilgilerle bir gün harekete geçtim. Kapalıçarşı’dan balmumu aldım. Bir yerden de hani şu bit ayıklama tarağı denilen ince dişli taraklardan buldum. Kapandım birkaç gün, deneye yanıla bir şekilde işi kıvırdım. Bir de uçlarının rengini oksijenli su ile açınca oldu mu sana “Çakma Bob Marley”?..

Ama yalan yok, o zamanların yokluğunda acayip havam olmuştu.

1998 Beyoğlu İstiklal Caddesi
1998 Ortaköy NIX BAR Soldan Sağa: Emre Cebeci, MC Piero, Tarkan Mertoğlu, Danny Garcia

Buyrun Benim?..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir