Çok Yaşa AÇIK RADYO!..

Lise zamanlarında arada beraber konserler verdiğimiz, elemanları ile partilediğimiz bir gruptu Siddhartha. 

Kurucuları Özgür Kurcan (huzur içinde uyusun) ve Ege Madra ile bol bol ev partileri yapardık. Kerem Özyeğen ve Özgür kuzendi. Kerem de benim Etiler Lisesinden arkadaşımdı. 

Kerem bir gün Ege’nin babasının bir radyo istasyonu kurmakta olduğundan bahsetti. 

Şaşırmıştım açıkçası. Bir insan neden radyo istasyonu kurmak isterdi ki? Ama o zaman nereden bileyim adından başka bir şey bilmediğim Ömer Abi’yi. 

Ömer Madra 1945de İstanbul’da doğmuş, 1968de Ankara Siyasal Bilimler Fakültesi’ni birincilikle bitirmiş, 1977 yılında “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Bireysel Başvuru Hakkı” konusunda tamamladığı doktorası 1980de yayımlanmış, 1985-1988 yılları arasında çeşitli edebiyat, mimarlık, tasarım, dekorasyon dergilerinin kurucu kadrosunda bulunmuş ve 1995te de Açık Radyo’nun kurucuları arasında yer almıştı. Ayrıca küresel ısınma ve iklim değişikliği konusuna dikkat çekmeye çalışan bir iklim aktivistidir.

“İyiymiş” demiştim Kerem’e. “O zaman söyleyelim Ege’ye de babası bizim demoyu çalıversin radyosunda”.

Açık Radyo 1995 senesinde başladı bağımsız yayın hayatına. Programcılarının hepsi gönüllü çalışan, çeşitli meslek dalları ve hobisinde uzmanlaşmış fedakâr insanlar oldu.

Ele alınan konular ise spordan felsefeye, tarihten bilime, sanattan ekonomiye ve ele alınan müzikler; Rock’tan Caza, Türkçe poptan etnik müziğe, operadan şansonlara kadar gider.

Gezegenin geleceği, küresel iklim değişikliği ve hayvan hakları gibi konulara dair sosyal bir bilinç oluşturmayı her daim ilke edindi. 

Kültüre olan katkısıyla, bir ansiklopedinin radyo olmuş şekli gibidir Açık Radyo.

Açık radyo, kurumsal sponsorlarının yanı sıra dinleyici destekleriyle hayatını sürdürür. Dinleyicileri de (ben de dâhil) bu enfes kaynaktan mahrum kalmamak için güçleri elverdiğince bağışta bulunarak onu ayakta tutar.

Evde yalnızken ve çalışırken Açık Radyo’nun müzikleri ve sohbetleri bana asla kendimi yalnız hissettirmez. 

Ne evde ne de dünyada.

Çok Yaşa Açık Radyo!…


Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.