dimensions logo

İlk Gitar ve DIMENSIONS

Bir gün Lâçin bana “bence sen de gitar çalmalısın” dedi ve fitilimi yaktı. Bana bir elektrogitar almak için Tünel’e gittik. 

90lı yılların başlarında Tünel’de henüz , vitrinlerinde üst seviyedeki gitarları görebileceğiniz dükkânlar yoktu. Hani alabileceğimizden değil de gözümüzü şenlendirebilmek bakımından söylüyorum. Türkiye’de daha henüz kredi kartı da kullanılmadığından, taksitli satış senet yapma usulü ile gerçekleştiriliyordu.

Bizim girdiğimiz dükkân, şimdilerde Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış olan Zühal Müzik’in o zamanki ilk dört metrekarelik yeriydi. 

Orada, bizim gibi ergenleri çeşitli artistik gitar numaralarıyla tavlayan kurt esnaf Engin çalışıyordu. Engin’in klasik lafı, “Dur sana şu gitarla bir şov çekeyim” idi. Beğendiğiniz gitarı alır ve pantolonunun paçalarını içine soktuğu kovboy çizmeleri ile yerde tempo tutup, kafasını ritimli bir şekilde sağa sola çevirerek, rock klasiklerinden kesitler çalardı. 

Emre Cebeci 1992

Bana da Bulgar yapımı, muhtemelen daha önce birçok gazino sahnesi görmüş, ikinci el bir gitar ve ondan da ses çıkartabilmem için yerli üretim bir saz amfisi sattı.

İlerleyen zaman içerisinde o gitarla öğrendiklerimle Dimensions ’da çalmaya, müzisyenlik ile Beyoğlu’nda elimde gitar taşımanın havasını atmaya ve annemi de çileden çıkartmaya başladım.

DIMENSIONS

O yıllar grupların kaydettikleri demo kasetlerin bir albümmüşçesine kabul edildiği yıllardı. Çünkü albüm kaydetmek sadece bir hayaldi. Hâlbuki makul bir parayla yapacağınız kaydı, fotokopi ile imal edeceğiniz kapaklarla Zihni veya Akmar’daki dükkânlardan dinleyicinize ulaştırmanız olası idi.

Biz menajeri olan şanslı gruplardan biriydik. Menajerimiz ve İstanbul Üniversitesi Rock Kulübü’nün kurucusu olan Tayfun Altınbaş ile iki demo, liseler arası bir turne ve çok sayıda bar konseri verdik. Şöhretimiz Beyoğlu’nun ara sokakları ve kolejler arasında gidip geliyordu.

1993 senesinde ilk demomuzu kaydettik. Kaydı yapan tonmayster Kemal Abi, bizimle eşzamanlı olarak da Athena’nın One Last Breath albümünü kaydediyordu. Kemal abi akşamcıydı. Belli bir saat geldiğinde dolabından şişesiyle kadehini çıkartır ve mesaisine demlene demlene devam ederdi. Biz de bunu öğrendiğimizden paralarımızı denkleştirip ona güzel bir rakı götürmüştük. Ama o bize, Athena’yı kastederek, “Bakın çocuklara. Onlar Kemal Abilerine viski getiriyor. Siz ise beni rakıya talim bırakıyorsunuz” demişti.

Emre Cebeci 1993 / Dimensions’ın ikinci demo kapağı (birincisi maalesef kayıp) SUN 
Emre Cebeci 1994 / Rebellion parçası için tişört tasarımı.
Öğrencilerin öğretmenler odasını basmasıyla korkan öğretmenlerin osuruk efektleri

Demonun kayıtlarını paylaşan Türkiye Rock Tarihi‘ne tüm Dimensions adına çok teşekkür ederim.


KADRO

Haberim yokmuş gibi çek kanka!..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir